آزمایشگاه تجربی و شناخت (حیوانی)
 

آزمایشگاه علوم اعصاب حیوانی در پژوهشکده علوم شناختی در سال 1385 راه اندازی شد و  تا کنون  مورد استفاده دانشجویاندوره های دکتری تخصصی و کارشناسی ارشد پژوهشکده و سایر دانشگاههای کشور  قرار داشته است. نتایج پژوهشهای انجام شده در این آزمایشگاه که مستخرج از پایان نامه دانشجویان یا طرحهای پژوهشی اساتید است در نشریات معتبر بین المللی  انتشار می­یابد. از جمله اهداف مهم این آزمایشگاه موارد زیر می­باشد:

1- بررسی سازوکارهای فارماکولوژیک رفتارهای اضطراب، افسردگی، اعتیاد، انواع مختلف یادگیری و حافظه، خواب، حرارت، درد و فعالیت حرکتی در مدلهای حیوانی.

 2- بررسی اثرات فارماکولوژیک مواد طبیعی گیاهی و مواد مؤثر آنها بر رفتارهای گفته شده در بند قبل.

3- بررسی تغییرات نوروترانسمیتری ایجاد شده در بخشهای مختلف مغز در مدلهای مختلف حیوانی.

دستگاههای موجود در آزمایشگاه  علوم اعصاب حیوانی:

دستگاه Step Down

دستگاه يادگيري اجتنابي مهاري (غير فعال)، مدلstep-down ، جعبه­­ای چوبي به ابعاد (40×30×30 سانتيمتر مکعب) می­باشد. در کف این دستگاه 29 ميله­ فولادي به قطر 3/0 سانتيمتر و به فاصله­ 1سانتيمتر از هم قرار گرفته است. يک سکوي مکعبي چوبي به ابعاد (4×4×4 سانتيمتر مکعب) در قسمت مياني کف دستگاه (روي ميله­هاي فلزي) قرار دارد. اين ميله­ها به دستگاه تحريک کننده اتصال دارد و شوک الکتريکي از طريق  ميله­های مزبور به جانوران مورد آزمايش وارد مي­شود.

 

دستگاه Hole-Board


دستگاه Hole-board  از يك صفحه پلاستيکي سفيد رنگ از جنس پرسپکس به ابعاد (3× 40 ×40 سانتيمتر) ساخته شده كه در آن 16 سوراخ به قطر 2 سانتيمتر که فاصله آنها از کف نیز 3 سانتیمتر است تعبيه شده است. توسط چشمهاي نوري تعبيه شده در اين دستگاه تعداد دفعاتي كه حيوان سرش را در مدت 5 دقيقه وارد سوراخها مي كند شمارش مي­شود. فعاليت حرکتي حيوان به کمک علامت + که در روي صفحه Hole board وجود دارد و صفحه را به چهار قسمت برابر تقسيم مي کند، سنجيده می­شود. تعداد دفعاتي که حيوان از روي اين خطوط عبور مي­کند، نمادي از فعاليت حرکتي حيوان مي­باشد.

دستگاه Open Object Field

دستگاه حافظه فضایی، فضایی دایره­ای شکل با شصت سانتیمتر قطر و سی سانتیمتر ارتفاع است که از جنس ورق گالوانیزه ساخته شده، کف آن به رنگ سفید رنگ آمیزی شده و با خطوط سیاه رنگ به نواحی مختلف تقسیم شده است. این فضا توسط یک دیواره محیطی یکنواحت احاطه شده است، به جز یک منطقه از آن که با 30 سانتیمتر عرض و 30 سانتیمتر ارتفاع همراه با ستونهای سفید و سیاه به عرض 1 سانتیمتر مشخص شده است.

دوربین فیلمبرداری در بالای این فضا تعبیه و به ضبط کننده و نمایشگر وصل شده است.

پنج جسم به طور همزمان در این فضا وجود دارند.

سکوی مکعبی شکل که 6 سانیتمتر ارتفاع و 3 سانتیمتر طول و عرض دارد و  هر طرف آن سه سوراخ با قطر نیم سانتیمتر ایجاد شده است.

مخروط روشن که در قسمت پایه خود دارای قطری 6 سانتیمتری است

استوانه سیاه رنگ به طول 15 سانتیمتر و شعاع 5 سانتیمتر

ورقی گالوانیزه با زاویه 90 درجه که دارای سوراخهایی به شعاع نیم سانتیمتر می­باشد که بر روی ورقه­ای مکعبی شکل به طول 5 سانتیمتر قرار گرفته است.

لیوانی فلزی با شعاع 5 سانتیمتر و ارتفاع 15 سانتیمتر

استوانه­ای روشن با ارتفاع 15 سانتیمتر و شعاعی 10 دسانتیمتر دستگاه سنجش اضطراب
E Levated Plus-Maze

برای سنجش اضطراب، از مدل رفتاری Elevated plus-maze استفاده می­شود که در دو مدل برای موشهای بزرگ و کوچک در اختیار است. اين ارزيابی بر اساس مدلی است که توسط Pellow و همکارانش برای اولين بار ارائه شد. اين ابزار از جنس چوب و دارای چهار بازو و به شکل علامت مثبت (+) است. ابعاد راهروی باز و بسته cm 10×50 می­باشد و در دو طرف و انتهای راهروی بسته، ديواره‌ای به بلندی cm 40 قرار دارد. برای جلوگيری از سقوط موشها در دو طرف و انتهای راهروی باز لبه‌ای به ارتفاع 1 سانتيمتر از جنس شيشه نصب شده است. چهار راهرو به يک محدوده مرکزی به ابعاد 10×10 سانتيمتر منتهی میشوند. Maze توسط پايه­هايی به ارتفاع cm 50 بالاتر از سطح زمين قرار می‌گيرد.


 دستگاه ترمومتر جهت ثبت دما 

Probe این دستگاه برای اندازه گیری حرارت در حد 1/0درجه سانتیگراد مناسب می­باشد و قادر است دمای بدن موش را در سطح پوست و مقعد انداره گیری کنددستگاه
Condition Place Preference

 دستگاه ترجیح مکان شرطی شده ( CPP ) از چوب مخصوصی ساخته شده و دارای دو قسمت  ( Compartment ) مجزاست که توسط یک دریچه گیوتینی با هم ارتباط دارند. این دو قسمت دارای ابعاد مساوی 15×15×15 ( ارتفاع، طول، عرض ) سانتیمتر می­باشند . دیواره­ها و کف یکی از قسمتها به رنگ سفید و کف قسمت دیگر به رنگ سیاه در آمده است. آزمایش طی یک دوره 5 روزه انجام می­گیرد. این دستگاه جهت بررسی مسیرهای پاداشی و سازوکارهای درگیر در آن استفاده می­شود


دستگاه ثبت حافظه ترس

اين دستگاه شامل جعبه‌اي به ابعاد 55×53×67 مي‌باشد. ديواره‌هاي داخلي جعبه توسط صفحات آكوستيك پوشيده شده است. در سقف جعبه دوربيني براي مشاهده حيوان و دو عدد بلندگو براي پخش صوت نصب شده است. يك فن براي تصفيه هوا و يك لامپ با نور 24 وات در گوشه­اي ديگر از جعبه نصب گرديده است. جعبه شرطي‌ سازي با ابعاد 25×25×25 در داخل جعبه آكوستيك قرار مي‌گيرد. در كف اين جعبه دستگاه شوكر قرار دارد كه شامل ميله‌هاي موازي از جنس استيل با قطر 3/0 سانتیمتر و به فاصله موازي 1سانتیمتر است. پس از هر بار استفاده از دستگاه، كف آن توسط اتانول تميز مي‌شود. در روز آموزش موشها به صورت انفرادي به اتاق آزمون منتقل مي‌شوند. موش در داخل جعبه قرار مي‌گيرد. دو دقيقه به موش اجازه جستجو در محيط داده مي‌شود. سپس به مدت 30 ثانيه صوتي با مشخصات 4000 Hz و 90 dB‌ پخش مي‌شود. در دو ثانيه آخر صوت شوك با مشخصات 1mA به حيوان داده مي‌شود. بعد از 30ثانيه حيوان از داخل جعبه درآورده مي‌شود. روز آزمایش حيوان در داخل همان محيط و با همان شرايط قرار مي‌گيرد با اين تفاوت كه شوك به حيوان داده نمي‌شود. مدت زمان انجماد ثبت مي‌شود.

 

دستگاه Step Through جهت بررسی حافظه


دستگاه يادگيری اجتنابی غير فعال از جعبه­ای تشکيل شده است که به وسيله يک ديواره به دو قسمت با اندازه يکسان ( 30×20×20 ) تقسيم می­شود. در وسط ديواره يک درب گيوتينی با ابعاد  9×7 سانتیمتر وجود دارد که می­تواند در مواقع لزوم برداشته شود. يک بخش دستگاه سفيد می­باشد و از کف و ديواره هايی از جنس پلکسی گلاس سفيد ساخته شده است و يک لامپ الکتريکی w 25 به فاصله 50 سانتیمتر از کف دستگاه، آن را روشن می­سازد. بخش ديگر دستگاه تاريک است و ديواره­های آن از جنس پلکسی گلاس سياه می­باشد، درکف اين قسمت ميله­های فولادی با فاصله 1 سانتیمتر از هم قرار می­گيرند.  اين ميله­ها به وسيله سيم رابط به دستگاه استيمولاتور متصل می­شوند.

 

دستگاه ثبت فعالیت حرکتی

این دستگاه دو منظوره بوده، برای موش بزرگ و کوچک آزمایشگاهی به کار می­رود. در این دستگاه موش در یک قفس بسیار شفاف قرار داده شده، مقدار حرکت حیوان در مدت زمان تعریف شده محاسبه می­گردد.


 

دستگاه استریوتاکسی

توسط این دستگاه و اطلس پاکسینوس می­توان نقاط مختلف مغز حیوان را جراحی کرد و سپس در آن هسته­ها کانول و یا الکترود گذاری کرد و نقش هسته­های مزبور را در رفتارهای مختلف بررسی کرد . 

دستگاه Vibroslice

این دستگاه جهت برشگیری بافت مغز در حد چندین میکرومتر استفاده می­شود. بعد از برشگیری، مقاطع تهیه شده توسط استریو میکروسکوپ عکس برداری شده، مکان دقیق هسته­های مغزی مورد بررسی قرار می­گیرد

دستگاه Sleep Deprivation

این دستگاه جهت بررسی مکانیسم محرومیت خواب (هم Rem و هم non Rem ) استفاده می­شود. در این روش موشها (دو موش) بر روی صفحه گردان قرار داده می­شوند به طوری که حیوان مجبور است در حرکت باشد و دچار محرومیت از خواب شود. حال با تنظیم این محرومیت، می­توان سازوکارهای مختلف مغزی و شناختی ناشی از محرومیت از خواب را بررسی کرد.

تماس با ما

رایانامه:ICSS@iricss.org

تلفن:76291130-021

نمابر:76291140-021

نشانی: فاز 4 شهر پردیس، میدان عدالت، انتهای بلوار سفیر امید، بلوار علوم شناختی، بلوار شهید چمران

کد پستی:1658344575

کانال تلگرام موسسه

نماد الکترونیکی
نقشه جغرافیایی